Aryanic

سؤالات متداول

 

 

اختراعات

 1.نحوه ثبت اختراع در دانشگاه جامع علمی کاربردی به چه صورت می باشد؟

بطور کلی در سراسر کشور برای ثبت اختراع، ابتدا مخترع باید با مراجعه به وب سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور (مرکز مالکیت صنعتی) به نشانی اینترنتی www.iripo.ssaa.ir  به ثبت اظهارنامه اختراع خود بپردازد. بعد از ثبت اطلاعات در سامانه موجود در وب سایت فوق، ادامه روند مربوط به داوری و ثبت اختراع از طریق سامانه و با توجه به شماره اظهارنامه و رمز شخصی مخترع صورت می پذیرد.

2. نقش دانشگاه جامع علمی کاربردی در فرآیند ثبت اختراع چگونه است؟

در هنگام ثبت اطلاعات مربوط به اختراع، توسط سامانه مذکور سوالی مبنی بر انتخاب مرجع داوری اختراع از شما پرسیده می شود که در صورت تمایل می توانید نام دانشگاه جامع علمی کاربردی را از گزینه­های پیش رو انتخاب نمایید. در صورتیکه نام دانشگاه جامع در لیست دانشگاه­ها و موسسات علمی موجود نبود می توانید در کادر مربوطه نام دانشگاه را ذکر نمایید. البته انتخاب دانشگاه جامع لزوما به معنای ارجاع داوری طرح به دانشگاه جامع نیست و این امر فقط زمانی صورت می پذیرد که مورد تایید سازمان ثبت اختراعات قرار گیرد.

3. آیا پس از ثبت اطلاعات در سامانه نیاز به مراجعه حضوری به دانشگاه جامع علمی کاربردی جهت پیگیری می باشد؟

خیر- با توجه به تفاهم نامه میان دانشگاه جامع علمی کاربردی و اداره مالکیت صنعتی، دانشگاه جامع از طریق سامانه مخصوص تمام اطلاعات ثبت شده توسط مخترع را دریافت و بلافاصله نسبت به داوری اختراعات اقدام می نماید و نیازی به مراجعه حضوری جهت دادن مدارک و یا پیگیری کار نمی باشد.

4. معمولا چه مدت زمانی طول می کشد تا دانشگاه جامع جواب نهایی اختراعات را اعلام نماید؟

با توجه به میزان اختراعات ارسالی به دانشگاه جامع جهت داوری مدت زمان دقیقی را نمی توان اعلام کرد اما بطور میانگین بین 2 تا 6 ماه طول می کشد تا جواب نهایی اختراع اعلام گردد. البته با توجه به تخصص اختراع ارسالی این امر ممکن است زمان کمتر و یا بیشتری طول بکشد.

5. آیا برای دریافت پاسخ اختراعات از دانشگاه جامع نیاز به پیگیری و یا مراجعه حضوری می باشد؟

خیر- به محض دریافت پاسخ داوری اختراع از طریق کارشناسان این دانشگاه بصورت تلفنی و ایمیل، نتیجه نهایی داوری اختراعات به اطلاع مخترع رسانده خواهد شد.

6. پس از دریافت پاسخ داوری اختراع چه کارهایی باید انجام داد؟

کارشناسان دانشگاه جامع جواب نهایی داوری اختراعات را از طریق سامانه ارتباطی با سازمان مالکیت صنعتی و بدون نیاز به مراجعه فرد، ارسال کرده و عملا پس از ارسال نتیجه داوری به سازمان مذکور، مخترع باید جهت پیگیری ادامه امور از طریق شماره اظهار نامه و رمز شخصی از طریق وب سایت و یا مراجعه حضوری (در صورت نیاز) به سازمان مالکیت صنعتی اقدام به تکمیل مراحل و فرآیندهای آتی ثبت اختراع نماید و نیازی به مراجعه حضوری به دانشگاه جامع نمی باشد. (توجه شود که مراجعه حضوری مخترع برای دریافت پاسخ داوری به دانشگاه جامع علمی کاربردی با توجه به قوانین اداره ثبت مالکیت صنعتی امکانپذیر نمی باشد.)

مقالات

1. آیا دانشگاه جامع علمی کاربردی برای ارائه مقالات توسط دانشجویان ، کارمندان و مدرسان این دانشگاه پاداشی در نظر گرفته است؟

بله- با توجه به مصوبه هیئت امنا دانشگاه جامع علمی کاربردی به تمامی مقالات واجد شرایط که با نام دانشگاه جامع علمی کاربردی به چاپ رسیده باشند پاداش ریالی در نظر گرفته شده است.

2. مقالات مورد تایید برای پرداخت پاداش باید چه شرایطی داشته باشند؟

پاداش به مقالاتی در دانشگاه جامع علمی کاربردی تعلق می گیرد که  دارای 3 شرط زیر باشد:

نام دانشگاه جامع علمی کاربردی به شکل صحیح در بخش مربوط به نویسنده اول مقاله ذکر شده باشد.

نام نویسنده ارایه دهنده باید به عنوان نویسنده اول باشد.

نام نشریه ارایه دهنده مقاله نباید در فهرست نشریات علمی نامعتبر وزارت علوم  قرار داشته باشد.

3. چگونه می توان به لیست نشریات نا معتبر وزارت علوم دسترسی داشت؟

نویسندگان محترم می توانند با مراجعه به وب سایت http://journals.msrt.ir/ همواره به جدیدترین لیست نشریات نامعتبر وزارت علوم دسترسی داشته باشند.

4.  انواع طبقه بندی مقالاتی که به آنها پاداش تعلق می گیرد کدام است؟

در حالت کلی می توان  به 8 گروه زیردسته بندی کرد:

بند

نوع مقاله

1

مقالات چاپ شده در مجلات معتبر بین المللی ISI

2

مقالات چاپ شده در نشریات علمی پژوهشی

3

مقالات چاپ شده در نشریات علمی مروری

4

مقالات چاپ شده در نشریات علمی ترویجی

5

مقالات چاپ شده در کنفرانس­های بین المللی معتبر خارج از کشور

6

مقالات چاپ شده در کنفرانس­های بین المللی معتبر داخل کشور (شفاهی- پوستر)

7

مقالات چاپ شده در کنفرانس­های ملی معتبر داخل کشور (شفاهی- پوستر)

8

مقالات چاپ شده در فصلنامه علمی کاربردی

 5.  نحوه درخواست پاداش مقالات چگونه می باشد؟

تمامی نویسندگان واجد شرایط گفته شده در سوال 2 می توانند از طریق دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد مرکز استان مربوطه نسبت به دریافت پاداش مقالات خود اقدام نمایند. لازم بذکر است برای دریافت پاداش مقالات داشتن گواهی پذیرش معتبر از نشریه و یا کنفرانس شرکت کننده الزامی می باشد.